General Authorities and Officers

First Presidency
Thomas S. Monson
16th President of the Church
February 3, 2008 – present
Henry B. Eyring
First Counselor
February 3, 2008 – present
Dieter F. Uchtdorf
Second Counselor
February 3, 2008 – present

 

Quorum of the Twelve Apostles
Russell M. Nelson
April 12, 1984 to present
Dallin H. Oaks
May 3, 1984 to present
M. Russell Ballard
October 10, 1985 to present
Robert D. Hales
April 7, 1994 to present
Jeffrey R. Holland
June 23, 1994 to present
David A. Bednar
October 7, 2004 to present
Quentin L. Cook
October 11, 2007 to present
D. Todd Christofferson
April 10, 2008 to present
Neil A. Andersen
April 9, 2009 to present
Ronald A. Rasband
October 3, 2015 to present
Gary E. Stevenson
October 3, 2015 to present
Dale G. Renlund
October 3, 2015 to present

 

Presidency of the Seventy
General Authority Seventies

 

Presiding Bishopric
Gerald Causse
Presiding Bishop
Dean M. Davies
First Counselor
W. Christopher Waddell
Second Counselor

 

General Relief Society Presidency
Jean B. Bingham
President
Sharon Eubank
First Counselor
Reyna I. Aburto
Second Counselor

 

Young Women General Presidency
Carol F. McConkie
First Counselor
Neill F. Marriott
Second Counselor

 

Primary General Presidency
Joy D. Jones
President
Bonnie H. Cordon
First Counselor
Cristina B. Franco
Second Counselor

 

Sunday School General Presidency
Devin G. Durrant
First Counselor
Brian K. Ashton
Second Counselor

 

Young Men General Presidency
Stephen W. Owen
President
Douglas D. Holmes
First Counselor
M. Joseph Brough
Second Counselor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *